• YAZAR / KOŞAR / KONUŞMACI / ARI SEVER

  • 17/10/2017

İnsanın yaşı spor yaparak küçülür mü?

İnsanın yaşı spor yaparak küçülür mü?

576 1024 Yonca Tokbaş

Spor yaptıkça insanın yaşı küçülebilirmiş, evet. Bu gerçek daha önce yüzüme bu kadar bilimsel çarpamamıştı. Spor yapmak bakın neden bu kadar ciddi bir iş ve önemli.

Koşularımı, yaptığım tüm antrenmanları kaydedip takip ettiğim Garmin Fenix5 saatimi koluma ilk taktığımda içinde daha önce kaydedilmiş antrenman bilgim yoktu. İlk birkaç koşudan sonra performans istatistiklerimde VO2Max’e bakınca“fitness” yaşımı 36 gösteriyordu. (Vo2Max: İnsanın vücudunun oksijeni kullanılacağı yerlere taşıyabilme ve kullanabilme kapasitesi. Bknz Mert Derman’ın VO2Max’la ilgili blogu: https://ritimblog.com/2011/01/23/vo2max-ve-vdot/  @spinodal ).

Ben antrenmanlarıma devam ettikçe, yaşım düştü de düştü.

Ağustos ayında 45.doğum günümden beri de şu gördüğünüz 20’lik çıtırsın diyo yahu alet bana! (Tam şu an, TRT özel saat 00:00 ve Nesrin Topkapı yılbaşı oldu diye başladı oynamaya:)

Arkadaşlar hadi bilim, ölçüm, nabız her şey çok uçmuş, bu durumu abartmış olsun, bol hata olsun diyelim. Ben zaten yaşım 45ken 45 olsuna şükredeyim. Ama alet ısrarla 20 diyor yani.

Hadi anlaşalım 35 diyelim 🙂

Ve fakat ama, ben de kendimi 20’lik hissediyorsam nedeni düzenli spordur.

Düzeni kaçırdığımda ibre az sola kayıyor. Sigara içenlerde baktım; “sigara içiyorum” diye yazmıyorsun hiçbir yere ama, hayli büyük fark var. Resmen “olman gereken yaş grafiğinin ortalamasının altındasın” diye gösteriyor.

Kaç aydır her gün kontrol ediyorum saati.

Adım sayımın Türkiye’de kendiliğinden, hiç spor yapmadığım günde bile, 10binlerde ve üstünde olması; Dubai’ye geldiğimden beri de eğer koşmazsam 3500 adımı geçememesi yüzüme tokat gibi inen gerçekler.

Hareket ettikçe gençleşiyor, durdukça çürüyoruz.

İşleyen demir pas tutmaz kesin bilgi.

Az daha çalışsam ergen olucam, zaten çenemde hala her ay sivilce de çıkıyo hani.

Garmin, bana bu saati armağan etti, (garmin fenix5) teşekkür ederim. Bu sayede bambaşka bir ciddiyetle bakmaya başladım işin ilmine. Bunca senedir anlamadığım VO2Max bu yaz kafama dank etti. Gereksiz yorgunlukla büyük iş yapılmıyor, dayanıklılık olmadan hız gelmiyor. Dinlenmeden adım atılamıyor çok net.
Amatör ama sporu profesyonelce seven ve yapmaya çalışan bir sporcu olarak yazmak istedim. Bu işin bilimini yapmış müthiş hocalarımız var. Umarım yanlış anlatmadım, eksik yanlış bilgi vermedim. Gerekirse uyarın hemen düzeltirim.

Yonca

“ergen-omik”

Yazılarımdan haberdar olmak için mail adresinizi yazın:
 

Bir Yorum Yaz

Yeni Yazı Yayında! Okumak için tıkla!

Urban Ultra Hajar 50 km 2018 Yarış Raporum 

2012’de ilk patika koşumu Likya Yolu Ultra Maratonu 6G kategorisinde yaptığımdan beri, patika aşığıyım. 18 yıldır Dubai’de yaşıyorum. 2015’de Desert Trail Runners grubu ile tanışınca, bölgedeki yarışlardan da haberim oldu. Urban Ultra’nın düzenlediği Urban Ultra Hajar 50km ultra maratonuna yazıldım.

Ağustos’da UTMB bünyesindeki CCC’de koşacağım 101km öncesi, farklı dağ, farklı zemin, eğim ve zorluklarda yarışları koşarak kendimi ters köşeye yatırmak ve tecrübelerimi arttırmak istiyordum. Kendi başıma uzun koşmaktansa, yarış koşarak deneyim edinmeyi seviyorum. Bana yurtdışı bir yarış koşmaktansa, gidebilsem Türkiye’deki her patikayı koşmak fikri daha sıcak, daha iyi geliyor. (haklı nedenlerimi en sona sakladım)