4yapraklıyonca

Ankara Lycée Charles De Gaulle Lisesi ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okudum.

7 yaşında gazoz kapağı toplamakla başlayan; orta, lise ve üniversite eğitimi sırasında devam eden farklı iş deneyimlerimi saymazsak, üniversite sonrası sırasıyla; TÜSİAD, Sarkuysan, Commercial Union Sigorta, Yaşar Dış Ticaret gibi şirketlerde farklı görevlerde çalıştım.

Dubai’ye taşındığımızda önce Schlumberger; ardından da 12 yıl ExxonMobil gibi dev bir çokuluslu şirkette hayatımı etkileyen, değiştirip dönüştüren hayli tempolu bir iş hayatım oldu. 2004’te, o çılgın iş temposu içinde, kendi duygusal ihtiyacımdan da yola çıkarak, Dubai’de bugün sayısı 5000’i bulan Türk kadınının buluşma, iş geliştirme, girişim yüreklendirme, sosyalleşme ve birbirine destek ağı olan; “Sultans of Dubai” oluşumunu kurdum.

Tutkum olan yazarlığa odaklanmak; doğa için ve doğayla çalışmak amacıyla kurumsal kölelikten 2012 yılında ayrıldım.

Türkiye’nin ilk internet gazetesi yazarı olarak 2005 yılında hurriyet.com.tr’ de köşe yazıları yazmaya başladım ve 2018’e kadar Kelebek ve Elele de yazmaya devam ettim. Soma faciası, bedeni sahile vuran canım çocuk ve değerlerimle hiç örtüşmeyen “durumlar” sonucu köşe yazarlığından istifa ettim.

Kendi web sitemde, burada yani, ve sosyal medya hesaplarımda özgür bir yazarım.
CTI, Co-Active Training Institute’da, koçluk eğitimimi tamamladım. İletişim, Potansiyeli Keşif, Kendimle İlişki temalarında Koçluk veriyorum .
İlk kitabım “Karışık Kuruşuk Şeyler” 2012 yılında yayınlandı. İkinci kitabım sancılı ve yolda.
Sanal Yazı Evi’nde yazı dersleri ve seminerler veriyorum.

Adım Adım koşucusu olarak TEGV, TOG, TOFD, TEMA, Buğday Derneği gibi STK’ lara koşarak Türkiye’de rekor kaynak sağlamış bir koşucu olduğum gibi, hem ADIM ADIM’ a hem memlekete binlerce koşucu kazandırmış bir “sağlam kafa sağlam bedende bulunur” elçisiyim. 2023 Yılında Mustafa V. Koç Spor Ödülü’nün ilk defa bir topluluk olarak Adım Adım’a verilmesinde büyük katkımın olmasıyla hem gurur duyuyorum hem çok duygulanıyorum.
Olimpiyat Meşalesi taşımışlığım da var.

İki ağaç arası mesafeyle başlayan koşu keyfim, maraton ve ultra maraton koşmaya kadar uzadı.
Likya Yolu Ultra Maratonu’nu (255km 890m) bitiren ilk 3 Türk Kadınından biriyim. Üstelik bu parkuru benim kadar yavaş koşup bitiren bir kişi daha olmadı.
Venedik, İstanbul, 2 kez Paris, Amsterdam, Malta, Medoc, Dubai, Barselona maratonlarını koştum. Dünya patika koşularının olimpiyatı sayılan UTMB’de 56km’lik OCC parkurunu 14 saat sürede bitirip geldiğimde başkaları adını söyleyecek halde değilken; bir arkadaşımın mizahi tabiriyle “Han Duvarları şiirini Fransızca söyleyebilecek kadar enerjik” olmamla Dünya ekranlarında şaşkınlık yaratmışım.
Kürsülerde biten yarış ve ultra maratonlarım olduğu kadar, bitiremediğim ve bıraktığım yarışlarım da var. Başarıyı madalyada değil, keyifle çıkılan yol, süreç ve o yolda gösterdiğim erdemler bütünü olarak görüyorum.

Fikir ve marka hakkı sahibi olduğum “Arı Sevgisi” Eğitimlerini, aynı zamanda Mütevelli Heyeti üyesi de olduğum TOG Gençlerine vermekle başladım, tüm Anadolu’da sayısız insana “Arı Sevgisi” vızıldadım. Dünya’nın her yerinden her gün yüzlerce “Bak Yonca 1 Arı kurtardım” mesajı almak “şiddetsiz tek kişilik aktivizim” amacıma ulaşmışlık hissi veriyor. Arı konusunda hassasiyetimi ve çalışmalarımı duyan BBC, Arı Sevgisi’ni Dünya’ya anlatmam için “Extreme Conservations” programı için çekime gelince.. arılarımız adına mutlu oldum.
“Arı Sevgisi” eğitimleri, konuşmaları, webinarları yapıyorum. Kolay değil. Çünkü içinde bir politika veya acıma duygusu yok. Hak var. Şiddetsiz Aktivist olmayı önemsiyorum. Kovansız bir Arıcıyım.
Arı ve Zeytin denince akla gelmekten onur duyuyorum.

4 Yapraklı Yonca Bahçesinden” markam ile Milas Bafa Şenköy’deki zeytinliklerimizden 2022 yılında Altın Madalya Ödüllü, kusursuz ve rekor seviyede polifenollü, soğuk sıkım doğal sızma zeytinyağı üreticisiyim.
2022-2023 hasadından 1041 polifenollü UMUT, 899 polifenollü HAYAL özel serilerini bir kadın girişimci ve butik üretici olarak satışa sundum. Benim için 10 yıllık bir çabanın dönüm noktası.

Urla ve Balıkesir’de kişisel girişimimle 3 ormanım var.

TEDx’de “Kır kabuğunu Çık” ve “Düştüğüme Sevindim”,
TurkishWin’de de “Sevmek en büyük aktivistlik” konuşmalarım olduğu gibi;
Sürdürülebilirlik, Liderlik, Aktivizm, Doğayla Bağ Kurmak, Spor, Kendi Kendine Yeterlilik, Permakültür konularında konuşmalar yapıyorum.

Permakültür Tasarımcısı ve Eğitmeni, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı bir çiftçiyim. Sürdürülebilir bahçe tasarımları ve danışmanlığı yapan; ziyansızlığı önemseyen bir bahçıvanım.

Babamı yazdığım kısa hikaye ile 1995’de “İffet Esen Vakfı Kısa Hikaye Ödülü”; spora, koşuya ve İstanbul Maratonu’na yazılarımla verdiğim destek üzerine İstanbul Spor A.Ş.’den “Basın Teşvik Ödülü” gibi ödüllerim var.

Fransızca, İngilizce biliyorum. Latince’ye çok ter dökmüşlüğüm, hatırı sayılır bir emeğim ve saygım var.
Arda’yla evliyim. Kızım Destina, oğlum Aslan Cem. Onlar artık gurur duyduğum; çalışkan, dürüst, adil birer yetişkin.

Instagram’da https://www.instagram.com/4yaprakliyonca
Youtube’da https://www.youtube.com/@YoncaTokbas hesaplarımı takibe alabilirsiniz.

Donanımlarımı tüm detayıyla yazmak benim gibi Ankaralı bir memur çocuğu için zor mesele.. “Hakkımda” tam yazamıyorum…

Hayatıma hoş geldiniz…

KOŞTUKÇA KOŞUYOR. VENEDİK, PARİS (2 KEZ), MALTA, İSTANBUL, MEDOC, AMSTERDAM, BARSELONA MARATONLARINI KOŞTU.

Koştukça TEGV, TOG, TOFD, TEMA için bağışlar topladı.
Bağış rekorları var. Binlerce çocuğun eğitimine katkı sağladı. Engelliler için tekerlekli sandalye fonu yarattı. 3 orman kurdu.

Arıları tanıdı, tanıyınca çok sevdi. Çektikleri acıları gördü ve arıları kurtarmak için harekete geçti ve Türkiye’de bir ilk olan, TOG ile birlikte Anadolu Arıları projesini başlattı. Arı Sevgisi eğitimleri düzenliyor. Bi şeyi sevince, onun için hayatta her şeyi yapabileceğini biliyor ve anlatıyor.

“4 Yapraklı Yonca Bahçesinden” markası ile Milas Bafa Şenköy’deki zeytinliklerinden 2022 yılında Altın Madalya Ödüllü, kusursuz ve rekor seviyede polifenollü, soğuk sıkım doğal sızma zeytinyağı üreticisi.

KOŞTUKÇA KOŞUYOR

Venedik, Paris (2 kez), Malta, İstanbul, Medoc, Amsterdam, Barselona Maratonlarını koştu.

YAZDIKÇA DA YAZIYOR

Karışık Kuruşuk Şeyler adında basılmış 1, basılmaya hazırladığı 3 kitabı var.

AYNI ZAMANDA KOÇLUK YAPIYOR

CTI dan aldığı eğitim ile 2014’ten beri Co-active koçluk yapıyor. Hayatına arzu ettiği değişimi getirmek isteyenleri yargısızca dinleyerek ve güçlü sorular sorarak harekete geçmesine yardımcı oluyor.

MODERATÖR

Sustainable Brands İstanbul, Olimpik Anneler, Güçlü Kadınlar Konferansı gibi yerlerde moderatörlük yaptı.

1 KİTABIN ÖN VE ARKA KAPAĞI MESELESİ

Kitabın bir ön kapağı oluyor, bir de arka kapağı. (deme!)
Kapak bir tasarım işi malum. (derin bilgiler veriyorum)
Benim kitabımın kapağını, içini dışını, içindeki çizimleri, logoları, minik şeycikleri (adları teknik alemde nedir bilmiyorum özür dilerim) hep İdil Gürkan Köseoğlu yaptı. (idildesign@gmail.com)
Kitabım; adı, içi dışı bir bi kitap oldu; Karışık Kuruşuk yani.

KALBİNİN SESİNİ DİNLEMEYE, O AN İÇİNDEN NE GELİRSE VE SIRF SEVDİĞİ İÇİN O ŞEYİ YAPMAYA İNANIYOR. AÇIK KALPLİ, İNSANI YÜREKLENDİREN BİR UMUT VERİCİ.

PATİKA KOŞULARI VE ULTRA MARATON BAŞARILARI

 • Likya Yolu Ultra Maratonu 2022, 57km 50 yaş kadınlar Üçüncülüğü
 • Urban Ultra Hajar 50km – 2018 Finisher
 • IronMan 70,3 Dubai, 2018 Finisher
 • Likya Yolu Ultra Maratonu, Likya Trail Series 37.5 km 2017 Kadınlar Birinciliği​
 • Ultra Trail du Mont Blanc, UTMB – OCC 56 km, 2017 Finisher
 • Likya Yolu Ultra Maratonu, 2016 256km Finisher (Bu yarışı bitiren 3. Türk kadını)
 • Sapanca Dağ Ultra 50km, 2016 Finisher
 • İznik Ultra 46km, 2015 Finisher
 • Runfire Cappadocia 2015 6G Kadınlar İkinciliği
 • İznik Ultra 80km, 2014 Finisher
 • Likya Yolu Ultra Maratonu 2012 6G Kadınlar Birinciliği
 • RunFire Cappadocia 2013 6G Kadınlar Birinciliği

KOŞTUĞU MARATONLAR (42KM, 195METRE)

 • Dubai 2019
 • Barselona 2019
 • Paris 2017
 • Amsterdam 2014
 • Medoc 2014
 • Malta 2014
 • İstanbul 2013
 • Paris 2013
 • Venedik 2012
Düştüğüme Sevindim| 2018 | Yonca Tokbaş | TEDxResetSalon
Sevmek En Büyük Aktivistlik
Kır kabuğunu Çık | Come Out Of Your Shell | 2017 | Yonca Tokbaş | TEDxReset