• 26/05/2023

Seçim Sendromu – Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2023

Seçim Sendromu – Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2023

Seçim Sendromu – Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2023 1024 872 Yonca Tokbaş

“Seçim sendromu” yaşıyorum. Verimli çalışamıyorum. Odaklanmakta, başladığım işi veya basit bir sohbeti keyifli devam ettirmekte güçlük çekiyorum.
Umutlu ve kaygılıyım.

“Eğer bir insan bu yaşında şu kadar saat gençlerin karşısında her soruya itinayla cevap veriyorsa ve zaten oraya çıkma cesareti varsa bu bile yeter” yorumları duyuyorum. Bu yorum içeriği bana yetmiyor.
“Siz @babalatvacikmikrofon da Sayın Kemal Kılıçdaroğlu‘nu sonuna kadar izlediniz mi?” diye sorduğumda, yukarıdaki cümle tekrarlanıyor. 
Ben dikkatle baştan sona dinledim. Sadece tarafı olduğum aday ve parti diye değil. Ben bir seçim yaparken her tarafı detaylı dinlemeyi önemsiyorum. 

1 Cumhurbaşkanı adayının, “O” veya başka bir yaşta, türlü soruya nezaketle, dürüst, açık cevap vermesi; saatlerce stres yönetiminde dayanıklılık göstermesi, vatandaş olarak beklentim bile olmayan zaten olması gereken erdem ve beceriler bütünü. 

Ortam, alan, iletişim ağ ve bağı için Sevgili Oğuzhan Uğur iyi ki var! 
“O” gence o tek “sen kimsin ki” çıkışı da olmasaydı istedim. Kendisini süper anlıyorum ve yine de hepimizin bu ünlem ve söyleme feci doymuşluğu var. 

Sorulan soruların, soru gibi değil de, daha çok; sitem, yorum, kanı, yönlendirme meyilli sorumsular olması dikkatimi çekti.
Herkes dolu. 
Kimse öfkesini, kırgınlığını, sitemini veya dayatmasını dile getirmeden konuşamıyor. Soru sorma becerimizi geliştirebiliriz. 
Bu deşarj bile tarihi, ve tarihe not bir zaman ve eylem dilimi. 

Sayın Kılıçdaroğlu’nun;
tepkileri, seçtiği kelimeler, kimi sorulara politik kıvraklığın gerektirdiği kadarıyla dozunda cevaplamadan cevap verme becerisi,
cevap hakkı doğan veya konunun uzmanı ekip arkadaşına söz verme hakkaniyetini gözetmesi,
mutlak sakin, adil, duygularını gösteren, nazik beden ve ruh dili,
bilgi ve donanımını, çözüm ve eleştirilerini üstten bakmadan yerinde sergileyen o saygılı ve vakur duruşunu koruyarak sürdürebilmesi,
“köfte ekmek” vurgusundaki edebi kinayesi..
İyi geldi. 

Bana iyi gelenin, bu seçimde, bütünün de hayrına adil bir şekilde gerçekleşmesini diliyorum.
Teşekkür ederim.

YOU MIGHT ALSO LIKE

Leave a Reply