• 08/05/2016

Hanuman’ı Bulmak

Hanuman’ı Bulmak

Hanuman’ı Bulmak 150 150 Yonca Tokbaş

6 aydır yoga yapıyorum.

Yepyeni, çok güzel, bambaşka insanlar tanımaya da başladım bu sayede.
Yoga hocası Çetin Çetintaş’ın kitabı “Hanuman’ı Bulmak”, Hanuman’ın fiziksel kuvvet, cesaret ve ruhani teslimiyetini keşfetmeniz için yol gösteriyor.
Kendini yogaya henüz hazır hissetmese bile merak edene de hitap edebiliyor.
30 günlük fiziksel, zihinsel ve ruhani pratik sunarken, aynı zamanda Hanuman’ın ilham verici hikayesini anlatıyor.
Yogayla tanışmak isteyenler veya yoga pratiğini daha derinlere taşımak isteyen herkes için iyi bir rehber.
Kişiyi hanumanasana’ya ulaştıran yoga akışları içerdiğinden, yoga eğitmenleri için de çok faydalı bir bilgi kaynağı olduğuna eminim.
Ben bunca acemiliğim, cahilliğim için de Çetin Hoca’nın samimiyetine güvenerek yüzümü kızartıp kitabın adını görünce Hanuman kimdir, nedir diye sordum.
Cevabı yetti kitabı tavsiye etmem için…
Hint Tanrısı imiş.
Çocuksu, saf bilincini ve kendini var oluşa adayışını anlatıyormuş.
Çocuksuluğun saf bilincini unutan koca insanlığımıza ışık olsun dilerim.
Bir başka önemli not daha:
Kitabı www.yogazero.com.tr’den satın alanlar Tohum Otizm Vakfı’na destek olmuş olacaklar.
Ayrıca 7 Mayıs’ta Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn’da 14:00-19:00 arası, kitabın tanıtım etkinliğinde her seviyeye açık yoga eğitimi de olacak.
Eğitimden elde edilecek gelirin tamamını da Tohum Otizm’e bağışlayacaklar. Şimdiden not alın diye erkenden yazdım.
Yonca
“yogasever”

 

Bir Yol Var

Prof. Dr. Taner Damcı, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji Diyabet ve Metabolizma Bilim Dalı’ndan, benim için çok özel bir insan.
Kendisini Likya Yolu Ultra Maratonu’na ilk 2012’de gittiğimde tanıdım. Hem yarışın direktörü hem de Gobi’den Antarktika’ya kadar koşmuş ultramaratoncu bir insan o. Uzunetap ailesinin eti kemiği.
Runfire, Likya Yolu gibi yollara çıkarken biz, her söylediğini kulağımıza küpe yaparız. Tecrübesi ayrı, doktorluğu ayrı şans ve değerdir. Bu ülkenin en şahane tarihi yollarını, coğrafyasını sporla birleştiren, kocaman gönüllü bir insandır.
İnsana verdiği cesareti, herkesin hayal ettiği bir şeyi koşullar ne olursa olsun yapabileceğine olan inancı ve söylevi, mütevazılığı, büyük ilhamdır, onu tanıma şansı elde etmiş bizlere.
Kitabı Doğan Kitap’dan çıktı. Taner Hoca bir şeyler yazdıysa okunur. Nokta.
Bilinçli farkındalığını anlatıyor kitabı. İçinde bulunduğumuz ana ve mekana odaklanabilmenin, gerçek bir kaosa dönüşen yaşamımızda verimli, mutlu ve keyifli olmanın sırrını…“Mindfulness” ile yaşam biçimini daha sağlıklı, verimli ve hareketli yönde değiştirmeyi; içinde stresi azaltıp, yeme davranışımızı nasıl düzeltebileceğimizi anlatan “Bir Yol Var”ı okuyun.
Taner Hoca bize Likya Yolu’nu tamamladığımızda, “Artık değiştiniz, yepyeni bir şeyler kazandınız. Eskisi gibi olmayacaksınız” demişti.
Kitabını okuduğumuzda da öyle olacak. Bir şeyler değişecek. Ve çok da iyi gelecek.
Biliyorum.
Yonca
“yolcu”

 

Leave a Reply