Ankara Lycée Charles De Gaulle Lisesi ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okudu.

7 yaşında gazoz kapağı toplamakla başlayan, orta, lise ve üniversite eğitimi sırasında devam eden farklı iş deneyimlerini saymazsak, üniversite sonrası sırasıyla; TÜSİAD, Sarkuysan, Commercial Union Sigorta, Yaşar Dış Ticaret gibi şirketlerde farklı görevlerde çalıştı.

Dubai’ye taşındıktan sonra önce Schlumberger’de; ardından da 12 yıl ExxonMobil gibi dev bir çokuluslu şirkette hayatını etkileyen, değiştirip dönüştüren hayli tempolu bir iş hayatı oldu.

2004’te o çılgın iş temposu içinde kendi duygusal ihtiyacından da yola çıkarak, Dubai’de bugün sayısı 5000’i bulan Türk kadınının buluşma, iş geliştirme, girişim yüreklendirme, sosyalleşme ve birbirine destek ağı olan; “Sultans of Dubai” oluşumunu kurdu.

Tutkusu olan yazarlığa odaklanmak; doğa için ve doğayla çalışmak amacıyla kurumsal hayattan 2012 yılında ayrıldı.

Türkiye’nin ilk internet gazetesi yazarı olarak 2005 yılında hurriyet.com.tr’ de köşe yazıları yazmaya başladı ve 2018’e kadar Kelebek ve Elele de yazmaya devam etti. Soma faciası, bedeni sahile vuran canım çocuk ve değerleriyle hiç örtüşmeyen “durumlar” sonucu köşe yazarlığından istifa etti.

Kendi web sitesinde, sosyal medya hesaplarında özgür bir yazar.

CTI, Co-Active Training Institute’da, koçluk eğitimini tamamladı. İletişim, Potansiyeli Keşif, Kendimle İlişki temalarında Koçluk veriyor .

İlk kitabı “Karışık Kuruşuk Şeyler” 2012 yılında yayınlandı. İkinci kitabı yolda.

Sanal Yazı Evi’nde yazı dersleri ve seminerler veriyor.

Adım Adım koşucusu olarak TEGV, TOG, TOFD, TEMA, Buğday Derneği gibi STK’ lara koşarak Türkiye’de rekor kaynak sağlamış bir koşucu olduğu gibi, hem ADIM ADIM’ a hem memlekete binlerce koşucu kazandırmış bir “sağlam kafa sağlam bedende bulunur” elçisi.

Olimpiyat Meşalesi taşımışlığı da var.

İki ağaç arası mesafeyle başlayan koşu keyfi, maraton ve ultra maraton koşmaya kadar uzamıştır.

Likya Yolu Ultra Maratonu’nu (255km 890m) bitiren ilk 3 Türk Kadınından biri.

Venedik, İstanbul, 2 kez Paris, Amsterdam, Malta, Medoc, Dubai, Barselona maratonlarını koştu. Dünya patika koşularının olimpiyatı sayılan UTMB’de 56km’lik OCC parkurunu 14 saat sürede bitirip geldiğinde başkaları adını söyleyecek halde değilken; Yonca, Han Duvarları şiirini Fransızca söyleyebilecek kadar enerjik olmasıyla Dünya ekranlarında şaşkınlık yaratmıştır. (Burada mizahi bir gerçek var)

Kürsülerde biten yarış ve ultra maratonları olduğu kadar, bitiremediği ve bıraktığı yarışları da var. Başarıyı madalyada değil, keyifle çıkılan yol ve süreç ve o yolda gösterdiğin erdemler bütünü olarak tanımlar.

Fikir ve marka hakkı sahibi olduğu “Arı Sevgisi” Eğitimlerini Mütevelli Heyeti üyesi olduğu TOG Gençlerine vermekle başladı, tüm Anadolu’da sayısız insana “Arı Sevgisi” vızıldadı. Dünya’nın her yerinden her gün “Bak Yonca sayende 1 Arı kurtardım” mesajları alıyor. Arı konusunda hassasiyetini ve çalışmalarını duyan BBC, Arı Sevgisi’ni Dünya’ya anlatması için “Extreme Conservations” programı için kendisiyle çekim yaptı.

“Arı Sevgisi” eğitimleri, konuşmaları, webinarları yapıyor.

Şiddetsiz Aktivist.

Arı ve Zeytin denince akla gelmekten onur duyuyor.

4 Yapraklı Yonca Bahçesinden” markası ile Milas Bafa Şenköy’deki zeytinliklerinden 2022 yılında Altın Madalya Ödüllü, kusursuz ve rekor seviyede polifenollü, soğuk sıkım doğal sızma zeytinyağı üreticisi.

2022-2023 hasadından 1041 polifenollü UMUT, 899 polifenollü HAYAL özel serilerini bir kadın girişimci ve butik üretici olarak satışa sundu.

Urla ve Balıkesir’de kişisel girişimiyle 3 ormanı var.

TEDx’de “Kır kabuğunu Çık” ve “Düştüğüme Sevindim”,

TurkishWin’de de “Sevmek en büyük aktivistlik” konuşmaları olduğu gibi;

Sürdürülebilirlik, Liderlik, Aktivizm, Doğayla Bağ Kurmak, Spor, Kendi Kendine Yeterlilik, Permakültür konularında konuşmalar yapıyor.

Permakültür Tasarımcısı ve Eğitmeni bir çiftçi.

Sürdürülebilir bahçe tasarımları ve danışmanlığı yapan bir bahçıvan.

Fransızca, İngilizce biliyor. Latince’ye çok ter dökmüşlüğü, hatırı sayılır bir emeği ve saygısı var.

Arda’yla evli. Kızı Destina, oğlu Aslan Cem. Onlar artık birer yetişkin.

Instagram’da https://www.instagram.com/4yaprakliyonca

Youtube’da https://www.youtube.com/@YoncaTokbas hesaplarını takibe alabilirsiniz.