• YAZAR / KOŞAR / KONUŞMACI / ARI SEVER

 • 22/01/2018

Motivasyon, Aile ilişkileri, Dubai ve kaybettiğimiz Neşe

Motivasyon, Aile ilişkileri, Dubai ve kaybettiğimiz Neşe

960 960 Yonca Tokbaş

Youtube’da deneme yayınlara başladım. Sohbet etmek için, aklıma fikrime geleni paylaşmak için. Öğrenmek için. Bildiklerimi anlatmak, tartışmak için. Kendime de başkasına da motivasyon için.

Geçen gün video yayınladığımı haber vermek için instagram’da paylaşırken; “bana sormak istediğiniz ne varsa sorun, youtube’da cevaplayacağım” dedim. Soruların özünde nasıl motivasyon bulduğum, aile ilişkileri ile iş ilişkilerimin sıralamasını nasıl yaptığım, Dubai’de hayat, ve kaybettiğimiz o neşeyi nasıl bulabileceğimiz hakkındaydı.

Sorular çok zor.

Yani öyle çat diye sorulunca, cevaplarken insan bi düğümleniyor.

Ama çok düşünmeden daldım cevaplara.

Videoyu tek seferde çektim. Zaten öyle otur, bi stüdyo kur, giyin süslen, başla çekimlere, olmadı baştan filan gibi bir zamanım ve imkanım yok. Olsa da içimden gelen o değil.

Akşam evde Destina ile yalnızdık. O da gitti yattı. Ben de “hah işte şimdi vakti” dedim, koydum iphone’u karşıma, bastım düğmeye kaydettim cevaplarımı.

Ettiysem, tüm sürç-i lisanlarımı affedin dilerim.

Sadece aradaki uzayan “eeeee… hmmmm… öööö” kısımlarımı kestim ki, videoyu yüklemesi bari süresinden dolayı sıkıntılı olmasın.

Bu ilk video. Yani tüm soruların cevapları bu videoya sığmadı.

Kısa konuşamıyorum ki!

İkincisinde de diğer sorulan soruları cevaplayacağım.

Sorular, instagram hesap adıyla sorulduğundan soranların adlarını da, soruların içeriğini de aynen olduğu gibi bırakıyorum.

Yonca

“anlatıcı”

Soru 1- @duyguceritoglu

Kapkaranlık sabahlarda işe gitmeden, sabah 7:00’ de servise biniyorum. Kendi yoga pratiğimi yapmak o kadar zor geliyor ki, çoğu zaman yatağa yapışıp kalıyorum. Beni kaldıracak itici gücü nasıl bulabilirim? Çok teşekkür ederim, sizi hayranlıkla izliyorum.

Soru 2- @fezakan

Eşiniz ve çocuklarınızla olmayı önceliklerinizde nasıl alt sıralara almayı başarabiliyorsunuz? Bir de neden her şeyi başkalarıyla paylaşmayı istiyorsunuz, yorucu değil mi? Teşekkür, Sizi çok seviyorum.

Soru 3- @diladoymus

Dubai gelişimini nasıl gözlemledin son 15-20 yılda ve kültürel olarak Dubai ve BAE’liler nasıl bir toplum? Bununla ilgili herhalde saatlerce konuşulur.

(çok uzun bir konu, elimden geldiğince toplamaya çalıştım, devamını da sadece Dubai başlıklı bir video ile getirebilirim belki – kendime not)

Soru 4- @svkson

Kendi bahçemizi yeşertmeye çabalıyoruz. “Neşe” yi bu çabaya nasıl ekleyeceğiz?

Hayatımızda var olan neşesizlik, ruhumuzdan uçup giden neşeden bahsediyorum…

Yazılarımdan haberdar olmak için mail adresinizi yazın:
 
4 Yorum
 • EMEL 23/01/2018 at 10:40

  Sevgili Yonca, sabah sabah kocaman bir enerji verdin bana. Sen cok yasa! O kadar cok kisiye yurekten dokunuyorsun ki cok tesekkur ederim kendi adima. Sevgiyle ve umut dagitarak kal hep 🙂

  • 4yaprakliyonca 22/02/2018 at 16:37

   Ben teşekkür ederim! Geç cevap verebildiğim için de çok özür dilerim. Sizin bu yazdıklarınız da bana devam etme gücü veriyor. Ay bayılıyorum gelen yorumlara!

 • Cnan Okyay Barçın 29/01/2018 at 14:07

  Sorumluk+samimiyet+ saygı+ sevgi=İNSAN

  Önce kendimize ve dahi hayatımızda yer alan veya almayan sadece geçip giderken tesadüfen karşılaştığımız her şeye…

Bir Yorum Yaz

Yeni Yazı Yayında! Okumak için tıkla!

Urban Ultra Hajar 50 km 2018 Yarış Raporum 

2012’de ilk patika koşumu Likya Yolu Ultra Maratonu 6G kategorisinde yaptığımdan beri, patika aşığıyım. 18 yıldır Dubai’de yaşıyorum. 2015’de Desert Trail Runners grubu ile tanışınca, bölgedeki yarışlardan da haberim oldu. Urban Ultra’nın düzenlediği Urban Ultra Hajar 50km ultra maratonuna yazıldım.

Ağustos’da UTMB bünyesindeki CCC’de koşacağım 101km öncesi, farklı dağ, farklı zemin, eğim ve zorluklarda yarışları koşarak kendimi ters köşeye yatırmak ve tecrübelerimi arttırmak istiyordum. Kendi başıma uzun koşmaktansa, yarış koşarak deneyim edinmeyi seviyorum. Bana yurtdışı bir yarış koşmaktansa, gidebilsem Türkiye’deki her patikayı koşmak fikri daha sıcak, daha iyi geliyor. (haklı nedenlerimi en sona sakladım)